Jak rozpoznać oraz radzić sobie z kompulsywnym objadaniem się

Kompulsywne objadanie jest jednym z najczęstszych zaburzeń odżywiania występujących obecnie w społeczeństwie. Często mylimy je z bulimią i innymi zaburzeniami pokarmowymi, ale to zupełnie odrębne choroby. W dzisiejszym artykule dowiemy się, czym jest kompulsywne objadanie, jakie są jego przyczyny, skutki i jak z nim walczyć.

Czym jest kompulsywne objadanie?

Definicja kompulsywnego objadania

Kompulsywne objadanie polega na regularnym spożywaniu dużych ilości pożywienia w krótkim czasie, z poczuciem utraty kontroli nad ilością jedzenia. W czasie takiego ataku spożywamy dużo więcej niż potrzebuje nasz organizm, a jedzenie może trwać od kilkunastu minut nawet do kilku godzin. Zaburzenie to wpływa na odczuwanie silnego głodu i osoby z napadami niekontrolowanego jedzenia nie mogą zapanować nad jego potrzebą, co prowadzi do zaburzenia równowagi w organizmie.

Przebieg ataku kompulsywnego objadania

Atak kompulsywnego objadania zazwyczaj zaczyna się nagle, z odczuciem silnego głodu i pragnienia jedzenia, co prowadzi do spożywania dużych ilości pokarmów w krótkim czasie. Podczas jedzenia osoba nie jest w stanie zapanować nad ilością spożywanego jedzenia i nieustannie odczuwa głód, nawet jeśli zje już dużą ilość pokarmów. Po ataku występuje poczucie winy i wstydu, który towarzyszy osobie przez długi czas.

Różnica między kompulsywnym objadaniem a bulimią

Choć kompulsywne objadanie bardzo często mylimy z bulimią, to te zaburzenia pokarmowe są zupełnie inne. W bulimii osoba regularnie i często podejmuje próby pozbycia się nadmiaru zjedzonego jedzenia, np. poprzez wymioty lub zażywanie środków przeczyszczających. Osoby cierpiące na kompulsywne objadanie nie podejmują takich prób.

Przyczyny kompulsywnego objadania

Zaburzenia odżywiania jako przyczyna kompulsywnego objadania

Osoby chore na zaburzenia odżywiania, są bardziej narażone na występowanie kompulsywnego objadania się. Wynika to z faktu, że osoby te często stosują restrykcyjne diety, które prowadzą do odczucia nadmiernego głodu i chęci skorzystania z jedzenia w nadmiernych ilościach.

Nadmierny stres i emocje jako przyczyna kompulsywnego objadania

Często zdarza się, że osoby dotknięte problemem kompulsywnego objadania się, odczuwają nadmierny stres i emocje, które prowadzą do pojawienia się napadów objadania. Z jednej strony jedzenie działa dla nich jak ucieczka od problemów, z drugiej strony prowadzi do zaburzenia równowagi w organizmie.

Poczucie braku kontroli nad jedzeniem jako przyczyna kompulsywnego objadania

Osoby, które odczuwają brak kontroli nad jedzeniem, są bardziej narażone na występowanie napadów kompulsywnego objadania. Wynika to z faktu, że podczas ataku jedzenia nie są w stanie zapanować nad ilością spożywanych pokarmów.

Skutki kompulsywnego jedzenia

Fizyczne następstwa kompulsywnego objadania

Osoby, które spożywają nadmierne ilości jedzenia narażone są na wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Spożywanie dużych ilości pokarmów prowadzi do otyłości, nadwagi, problemów z trawieniem, bólu brzucha, niestrawności i innych problemów żołądkowo-jelitowych m.in. zespołu jelita drażliwego.

Psychologiczne następstwa zespołu kompulsywnego objadania

Kompulsywne objadanie prowadzi do wielu negatywnych skutków w obszarze psychologicznym. Osoby cierpiące na ten problem to zazwyczaj osoby, z obniżonym poczuciem własnej wartości, a po ataku jedzenia miewają poczucie winy, wstydu i rozczarowania sobą.

Komplikacje zdrowotne związane z kompulsywnym objadaniem

Jeśli problem kompulsywnego objadania pozostanie bez kontroli, to może prowadzić do rozwoju wielu innych chorób, m.in. do zespołu metabolicznego, cukrzycy, chorób serca, problemów z ciśnieniem, a nawet do chorób psychicznych, takich jak depresja czy lęk. Problemy te dotyczą niemal co drugiej osoby wśród osób chorujących na otyłość.

Jak radzić sobie z kompulsywnym objadaniem?

Terapia poznawczo-behawioralna jako skuteczna metoda leczenia napadów

Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia kompulsywnego objadania jest terapia poznawczo-behawioralna. Polega ona na skupieniu uwagi na myśleniu, zakładającym, że nasze myśli i odpowiednie podejście do problemu mają wpływ na nasze zachowanie. Terapia ta skupia się również na nauczeniu osoby radzenia sobie z problemami emocjonalnymi i poznawaniem sposobów radzenia sobie z napadami jedzenia.

Kontrolowanie objadania - jak nauczyć się kontrolować ilość spożywanego jedzenia?

Osoby cierpiące na kompulsywne objadanie mogą nauczyć się kontrolowania ilości spożywanego jedzenia. Jednym z najlepszych sposobów i zarazem pierwszym krokiem ku zdrowym nawykom żywieniowym jest wyznaczenie stałych pór posiłków i trzymanie się ich zasad. W ten sposób organizm nauczy się przyzwyczaić do danego trybu jedzenia, a jedzenie w nadmiernych ilościach przestanie być potrzebne.

Zmiana nawyków żywieniowych jako sposób na zwalczenie kompulsywnego objadania

Osoby, które zmienią swoje zbyt restrykcyjne nawyki żywieniowe, powinny zwrócić uwagę na to, jakie pokarmy spożywają i zmienić swoją dietę na zdrową i bardziej zbilansowaną. Warto również zwrócić uwagę na to, jakie produkty spożywcze mamy w domu, aby uniknąć kuszących pokus i impulsywnych decyzji.

Objawy sugerujące potrzebę interwencji specjalisty w kwestii kompulsywnego objadania się

Kompulsywne objadanie się jest chorobą, która najczęściej dotyka osoby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja czy lęk. Objawy, które sugerują potrzebę interwencji specjalisty w kwestii tego problemu, to m.in. nadmienione już wcześniej zwiększone spożycie jedzenia, nawet w sytuacjach, gdy określona osoba nie odczuwa głodu, pochłanianie dużej ilości jedzenia w krótkim czasie, odczuwanie wewnętrznego niepokoju, wstydu czy poczucia winy w związku z jedzeniem oraz powtarzające się zaciskanie i rozluźnianie szczęki, co wynika z napięcia mięśniowego. W celu zdiagnozowania choroby i podjęcia odpowiedniego leczenia warto skonsultować się z psychodietetykiem, psychologiem lub psychiatrą, którzy pomogą wybrać najlepszą formę terapii.